logo

Проекти

УЧЕНИЦИ ОТ IX КЛАС ИЗУЧАВАТ НАИМЕНОВАНИЯ НА РАЗСТЕНИЯ НА ИСПАНСКИ ЕЗИК ПО ИНОВАТИВЕН МЕТОД

Учениците от 9 клас изучаваха наименования на различни видове растения на испански език по иновативен метод. Това стана възможно благодарение на това, че СУ “Вела Благоева” разполага с обширен двор с градина и различни видове растения, както и квалифициран педагогически специалист в лицето на Янина Грудева, която придоби нови умения след участие в обучителен курс по програма Еразъм+ на тема: Учене сред природата.  

Различният урок беше разделен на три части.

- 1 част - обогатяване на речника на учениците с наименованията на всички елементи и растения в градинката на училището;

- 2 част – игра на думи – целта на играта беше учениците да затвърдят новата лексика;

- 3 част – дискусия.

Благоприятната атмосфера в училищния двор се отрази положително на учениците и допринесе за задълбочена дискусия по темата на урока.

ПРЕПОДАВАНЕ ЧРЕЗ ДРАМА И ТЕАТЪР

Актьорски умения, импровизация и театър в учебния процес.

В периода 17 – 22 юли, 2023, СУ ‘Вела Благоева’ осъществи мобилност по програма Еразъм+ , в която участваха учителката в по английски в начален етап София Армейкова и учителката по английски в прогимназиален етап Деяна Русева.

Обучителният курс на тема “Преподаване на английски и всеки друг предмет чрез драма” се проведе в столицата на Република Ирландия - град Дъблин.

Драмата, освен като изкуство, се оказва и изключително ефективна методология за преподаване и учене, защото дава възможност на учениците да учат креативно, да мислят критично и да включат езикът на тялото и жестовете в процеса на учене както и да бъдат ангажирани емоционално с него. Стратегиите, в които се използват драматични и актьорски методи насърчават уменията за говорене, комуникация и слушане, което е особено важно при ученето на чужди езици, но тези стратегии могат да бъдат използвани при всички предмети.

В този динамичен курс ние се запознахме с основните принципи и философия  на драмата в обучението като методология на преподаване, споделят г-жа Армейкова и г-жа Русева. Всеки ден, заедно с колеги от Франция, Испания, Норвегия и Унгария разучавахме техниките на импровизацията, театрални техники , работа с глас и произношение, преподаване на граматика чрез жестове и език на тялото. Най-голямото предимство е, че всеки ден бяхме активно ангажирани с  практически игри и дейности, които изпълзявахме по групи заедно с другите участници. Това ни помогна да видим ефекта от методите от гледната точка както на учители, така и на нашите ученици. Учихме и се забавлявахме!

България беше представена на изложение на местни храни и напитки, което Teacher Academy организира. Научихме и много за историята на културата на Ирландия.

Учениците приемат с радост ролевите игри. Вече прилагаме някои от методите, усвоени по време на курса и се раздаваме на динамиката, която внасят в класната стая, споделят двете учителки. 

Курсът беше незабравимо преживяване и безспорно носи ползи за развитието ни като преподаватели. Благодарение на координатора на проекта, госпожа Мирослава Петрова и ръководството на СУ ‘Вела Благоева’ организацията протече гладко и имахме подкрепа през цялото време.

                     

             

"СОЦИАЛНО И EМОЦИОНАЛНО УЧЕНЕ ЗА УСПЕШНИ УЧИЛИЩА" - ПЕТАТА МОБИЛНОСТ ПО ПРОЕКТ ЕРАЗЪМ+ 2023

Последната, от общо пет мобилности, финансирани от Програма „Еразъм+“,  по проект, спечелен от СУ „Вела Благоева“, се проведе от  28 август до 2 септември.

Красимира Душкова - главен учител в начален етап и Милена Трендафилова - старши учител в начален етап, участваха в курс на тема „Социално и емоционално учене за успешни училища“, проведен от организация Europass TeacherAcademy. Обучението се проведе в Барселона, Испания.

В свят, който е белязан от сложност и бързи промени, учителите са предизвикани да подготвят учениците си не само с академични знания, но и с уменията да разбират и управляват своите емоции, да създават здравословни отношения и да развиват социални компетентности. За тази цел са необходими иновативни подходи и стратегии, сред които социално-емоционалното учене (SEL) намира своето важно място. Социално-емоционалните умения са изключително важни в процеса на обучение, защото те изграждат учениците като личности, които могат да вземат правилни и осъзнати решения, като същевременно се стремят да управляват емоциите си.

Екипът споделя, че по  време на курса е участвал в разнообразни и интересни активности. ,,Чрез участието ни в разнообразни практически дейности не само придобихме умения и познания относно социално-емоционалното учене (SEL), но и усвоихме конкретни методи и стратегии за управление на конфликти, намаляване на стреса и развиване на устойчивост. Всеки участник разработи индивидуален план за внедряване на SEL в своята образователна среда, който да отговаря на уникалните нужди и предизвикателства на своята училищна обюност. Особено ценно беше обучението в насока ,,да си сверим часовника“ с колеги от чужбина. Работихме в усилено сътрудничество с учители от Швеция, Италия и Австрия, като споделяхме работещи практики, и същевременно търсихме решение на общи и специфични за всяка страна казуси. В един от дните занятията се проведоха на открито в Парк Лабиринт, където освен че се насладихме на приятната обстановка, проявихме креативност при изпълнение на задачите от програмата за деня.

Обучителната организация ни предложи и наситена културна програма. Организирано разгледахме туристически места в квартал Грасия. Видяхме първата къща- Каса Висенс, построена от гениалния архитект Антонио Гауди. Останахме възхитени от невероятната му фантазия и уникален стил. Барселона е изумителен град. Имахме удоволствието всеки ден да се любуваме на невероятната архитектура, широките, отрупани със зеленина булеварди, площади, гъмжащи от туристи и местни хора. Творенията на Гауди- Къщата на костите (Casa Batllo), Къщата „Ла Педреда“ (Kasa Mila), включени в световното наследство на Юнеско, невероятната базилика Саграда Фамилия- придават на Барселона приказен вид и са несравними с каквото и да е друго.  

В началото на учебната година представихме пред колегите наученото. Предстои ни да приложим в практиката си активности и техники от курса и отново ще споделим с тях резултатите.

,,Еразъм+“ е емоция, която трябва да се преживее.“

Според г-жа Трендафилова работата и по този проект от програмата ,,Еразъм+“  се оказа с особена важност не само защото допринесе за повишаване на квалификацията на учителите. ,,Несравнимо е усещането да опознаеш колегите си по-задълбочено и в неформална среда, както и да имаш пълноценно професионално общуване с тях по теми, които са значими и модерни за училището и образованието като цяло.“

Г-жа Душкова споделя, че освен всичко друго, този курс за нея е бил много лично ориентиран. ,,Не знам дали беше случайност или предварителен план на съдбата, но първото ми пътуване по „Еразъм“ се оказа в Барселона – град, който е изключително скъп за мен.“

Благодаря и на екипа от СУ „Вела Благоева“, който подготви и реализира проекта.“

ЗАКЛЮЧИТЕЛНО СЪБИТИЕ ПО ПРОЕКТ ЖИВЕЙ В КРЪГОВРАТА! РАЗРЕШИ ПРОБЛЕМА!

 

На 12.09.2023 от 11:00 часа в двора на СУ „Вела Благоева“  се проведе финално събитие по проект „Живей в кръговрата! Разреши проблема!“ BGENVIRONMENT-3.001-0006-C01, финансиран от програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ (ООСКП) на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 с бенефициент ЧОУ „Образователни технологии“. Министерството на околната среда и водите е Програмен оператор на програмата, а Норвежката агенция по околна среда е програмен партньор от страните донори- ППД. 

Общата стойност на проекта възлиза на 382 883.26 лв., като безвъзмездната финансова помощ е в размер на 344 594.94 лв., съфинансирането от стана на  бенефициента е в размер на 38 288.32 лв. Продължителността на проекта е 24 месеца. 

Проектът се реализира в партньорство с „Музейко ЕООД, „Норвежки музей за наука и технологии“, ЧПГ „Образователни технологии“, СУ „Вела Благоева“ гр. Велико Търново, ОУ „Св. Климент Охридски“, с. Дебрен.  

В резултат на дейностите бяха разработени и проведени образователни кампании за повишаване на осведомеността и участието по отношение на управлението на ресурсите, рециклиране на отпадъци и кръгова икономика в училищата и местните общности. 

В СУ „Вела Благоева“ провеждаме училищна екологична политика с фокус върху рециклиране и кръгова икономика – промени в средата, създаване на езеро с лилии, засаждане нарастения екологичен годишен календар, взаимодействия с общността за поддържанеградинката, изработване на електронни плакати. Целим устойчиви резултати и в нашетоежедневие насърчаваме дейности, свързани с трите R: 

Reduce – отказа за закупуване на продукти, за които няма реална и належаща потребност; 

Reuse – повторна употреба на остарели стоки и материали чрез промяна на тяхнотопредназначение (създаване на нещо ново), покупка на продукти за многократна употреба,като напр. метални бутилки за течности и др.; 

Recycle – превръщане на отпадъците в суровини. 

Добрите училищни практики ще продължат и след приключване на проекта. 

Повече информация за проекта можете да намерите на сайта на ФМ на ЕИПhttps://www.eeagrants.bg/ и на сайта на проекта: https://bepartofthecycle.eu/ 

ФИНАЛНО СЪБИТИЕ ПО ПРОЕКТ "ЖИВЕЙ В КРЪГОВРАТА! РАЗРЕШИ ПРОБЛЕМА!

На 12.09.2023 от 11:00 часа в двора на СУ „Вела Благоева“ ще се проведе финално събитие по проект „Живей в кръговрата! Разреши проблема“.  

Проектът се осъществи от ЧОУ „Образователни технологии“ гр. София в партньорство с ЧПГ „Образователни технологии“; ОУ „Св. Климент Охридски“, село Дебрен, Благоевградска област; СУ „Вела Благоева“, Велико Търново; Музейко ЕООД, финансиран по Програма: „Опазване на околната среда и климатични промени“ с Управляващ орган Министерство на околната среда и водите. 

 В  резултат на дейностите бяха разработени и  проведени   образователни кампании за повишаване на осведомеността и участието по отношение на управлението на ресурсите, рециклиране на отпадъци и кръгова икономика в  училищата и местните общности. 

В СУ „Вела Благоева“  провеждаме училищна екологична политика с фокус върху рециклиране и кръгова икономика –  промени в средата, създаване на езеро с лилии, засаждане на растения екологичен годишен календар, взаимодействия с общността за поддържане градинката, изработване на електронни плакати.  Целим устойчиви резултати и в нашето ежедневие насърчаваме дейности, свързани с тритеR: 

Reduce – отказа за закупуване на продукти, за които няма реална и належаща потребност; 

Reuse – повторна употреба на остарели стоки и материали чрез промяна на тяхното предназначение (създаване на нещо ново), покупка на продукти за многократна употреба, като напр. метални бутилки за течности и др.; 

Recycleпревръщане на отпадъците в суровини.  

Добрите училищни практики ще продължат и след приключване на проекта. 

Големина на шрифта

 

 

Приятели

 

 

 

 

 

Видео

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Кой е тук ?

Днес
Вчера
Този месец
165
636
9553

Вашето IP: 18.97.9.170

Вход


Google+ Powered by Joomla!. Designed by: Joomla TemplateValid XHTML and CSS.