
В час по ...
ГИМНАЗИСТИ ОТ СУ „ВЕЛА БЛАГОЕВА“ ОБУЧАВАТ УЧЕНИЦИ ОТ ВТОРИ, ТРЕТИ И ЧЕТВЪРТИ КЛАС КАК ДА СЕ СПРАВЯТ С ТОРМОЗА В УЧИЛИЩЕ
Десислава, Антония, Габриела, Гергана и Денислава от XIA клас в продължение на две седмици ръководиха учебни часове в начален етап на тема „Как да се справим с тормоза в училище“. Ученичките разиграха ситуации на тормоз над едно момиче, представящ как това може да се случи и реално, и чрез електронните устройства в социалните мрежи.


Малчуганите от IIБ, IIГ, IIIA, IIIБ, IIIB, IVB и IVГ клас разискваха в групи с гимназистките въпросите „Как се чувстват децата, които са обект на тормоз?“, „Какво кара някои деца да тормозят други?“, „Как да постъпят децата в такава ситуация?“, „Как да постъпват свидетелите на тормоза?“.


Момичетата, провели тренинга, ще бъдат включени и в изготвянето на Училищния план за противодействие на тормоза.


МАРК ГОМЕС ЗАПОЗНАВА УЧЕНИЦИТЕ ОТ “ВЕЛА БЛАГОЕВА” С ИСПАНСКАТА КУЛТУРА
От месец 20-годишният Марк Гомес от Испания живее във Велико Търново и с интерес посещава и часовете по испански език в СУ “Вела Благоева”. Престоят му в старата столица е до юни 2019 г. по проект на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” по програма “Еразъм+”. Дотогава той ще има възможност да се запознае с българската култура, обичаи и традиции, като в същото време трупа опит в преподаването на гимназистите.
Марк е от Сарагоса и учи “Начална и предучилищна педагогика” в университета в испанския град. “Пристигането ми тук за мен е изключително интересно заради сблъсъка на двете култури – испанската и българската. Интересено ми е да опозная хората, да видя как живеят. Но най-много ми харесва работата с децата, запознаването с различни дисциплини, които ми помагат в подготовката да стана учител”, разказва Марк и допълва, че мечтае да стане учител още от 14-годишна възраст. Макар и съвсем млад, той вярва, че е намерил своето призвание и всеки ден се убеждава в това. За краткия си престой във Велико Търново смята, че е научил много повече за учителската професия, отколкото в университета, което още повече го мотивира да продължи в избраната посока – да преподава испански език в различни училища по света.
Пристигайки в България, това, което го впечатлило най-много, е красивата природа и планините, а Велико Търново му харесва заради средновековния дух и история, които среща на всяка крачка. Имал е възможност да избира между градове в Португалия, Франция и Италия, но е предпочел да опознае друга култура, с която досега не е имал досег. За това, поглеждайки картата на Европа и виждайки, че България е най-далеч от Испания, не се поколебал в решението си.




“Когато влизам в часовете по испански език тук, се чувствам така сякаш съм в испанско училище. Децата тук и в Испания си приличат и вярвам, че навсякъде по света децата са еднакви и може би стават различни в процеса на израстване”, споделя Марк. Макар все още да опознава българската образователна система, оценява някои от предимствата ѝ. Едно от тях е продължителността на учебните часове, тъй като в Испания един урок продължава 60 минути, което е много натоварващо и изморително. Затова смята, че тук начинът на преподаване и организиране на часовете е много по-добър.
“Това, което ме впечатлява е, че тук има много зеленина, целият град е заобиколен от гори, в които с удоволствие бих се разходил и опознал”, казва още бъдещият учител. Вече е намерил и много приятели, което също му помага с адаптацията. За свои приятели приема и учениците от СУ “Вела Благоева”.
Марк е решил да запознае децата от СУ “Вела Благоева” с испанската кухня. Тази седмица в училището ще се проведе Седмица на испанската кухня, в която заедно с преподавателя по испански език Анелия Костадинова ще приготвят типични испански храни. Учениците ще имат възможност, освен да ги опитат, да научат и думички на използваните продукти, а храната ще бъде поднесена по интересн и вълнуващ за децата начин, увериха Анелия Костадинова и Марк Гомес.
ДИРЕКТОРЪТ НА СУ "ВЕЛА БЛАГОЕВА" АНГЕЛ ЯНЧЕВ ЧЕТЕ ПРИКАЗКИ НА ПЪРВОКЛАСНИЦИТЕ
Като гост в студиото на Евроком Царевец директорът на СУ "Вела Благоева" Ангел Янчев сподели училищни инициативи от Националната седмица на четенето:
Директорът на СУ "Вела Благоева" Ангел Янчев чете приказки за Хитър Петър на първокласниците.



ПРОФЕСОР МИХАИЛ ХАРАЛАМПИЕВ ОТКРИ НАЦИОНАЛНАТА СЕДМИЦА НА ЧЕТЕНЕТО В СУ „ВЕЛА БЛАГОЕВА“
ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА ПОСТОЯННАТА КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕ, НАУКА И КУЛТУРА В ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ПРОФ. МИХАИЛ ХАРАЛАМПИЕВ изнесе урок по химия и опазване на околната среда в VІІ „б” клас в СУ „Вела Благоева“. Така в търновската гимназия започна Националната седмица на четенето. Професорът говори пред децата за сътворението, за еволюцията и климатичните промени, дори и за бъдещето на обществото и училищната дисциплина. „Не помнете наизуст. Важното е да имате систематизирани знания. Аз не помня номерата на всички елементи в таблицата, но ако трябва да направя справка, бързо ги намирам върху вратовръзката ми с Менделеевата таблица. Мога обаче да напиша много химически формули, което е важното“, сподели гостът.
Проф. Харалампиев показа на учениците грамотата си за принос към Нобеловата награда за мир за 2013 г. и подари на учителя по химия и физика Кристина Ганева и на директора Ангел Янчев книгите си „Химическото оръжие“ и „Ехо от прелетелите години“.
ГИМНАЗИСТИ НА СУ „ВЕЛА БЛАГОЕВА“ ПРЕДЛОЖИХА РЕШЕНИЯ НА ГЛОБАЛНИ ПРОБЛЕМИ
Близо 60 гимназиати от X, XI и XII клас на СУ „Вела Благоева” представиха глобалните проблеми на света, в рамките на открит урок, пред експерти от образователната дирекция на Община В. Търново и РУО - Велико Търново.
Мащабният урок се провежда по инициатива и формат на Уницеф. „Идеята ни бе да се присъединим към глобалния открит урок, който се провежда и да помислим кои са проблемите пред обществото днес, да популяризираме 17-те глобални цели за устойчиво развитие и да помислим как те могат да бъдат реализирани”, сподели преподавателят по икономика Ивалина Климентинова. Тя уточни, че въпросните цели са разписани още през 2015 г. и са част от учебния материал по Георгафия и световна търговия на младите предприемачи от СУ "Вела Благоева".
Сред проблемите, които не бяха малко, са замърсяването, бедността, здравеопазването и много други, на които учениците предложиха прости, но адекватни мерки за противодействие.


Събитието уважи Мира Добрева-Хилтън от Уницеф България, която сподели своите приятни впечатления от търновските младежи. „Лично аз видях много будни млади хора с оригинални идеи и не мисля, че по никакъв начин те отстъпват както на възрастните, така и на останалите младежи по света. Виждам млади хора, които се интересуват от своята общност и това, което се случва около тях, мислят и действат активно – ние заедно, като общество, да решим тези проблеми”, сподели тя.
В края на урока гимназистите поканиха Мира Добрева-Хилтън на интервю, записът от което възнамеряват да публикуват в социалните мрежи и в сайта на инициираната от тях Младежка телевизия Велико Търново.
Репортаж на Младежка телевизия Велико Търново
Още статии ...
- ПЪРВАТА ПРОФЕСИОНАЛНА УЧЕЩА ОБЩНОСТ НА СУ „ВЕЛА БЛАГОЕВА“ ДЕМОНСТРИРА ГОДИШНАТА СИ РАБОТА С IX А КЛАС
- ПРОЕКТ „МЛАДЕЖКА ТЕЛЕВИЗИЯ“ ПРЕДСТАВИХА УЧЕНИЦИТЕ ОТ КЛУБ „УЧЕБЕН СОЦИАЛЕН БИЗНЕС“
- ДОБРОВОЛЦИТЕ КАТЯ ОТ ПОРТУГАЛИЯ И ЛУИ ОТ ФРАНЦИЯ РАБОТИХА С МАЛЧУГАНИТЕ ОТ ПЪРВИ ДО ЧЕТВЪРТИ КЛАС В СУ "ВЕЛА БЛАГОЕВА"
- ГИМНАЗИСТИ ОТ СУ „ВЕЛА БЛАГОЕВА” ПОСЕТИХА ФАБРИКАТА ЗА КЕНАРЕНИ РИЗИ В ГР. КИЛИФАРЕВО
Видео
Кой е тук ?
Вход
Архив
- Август, 2022
- Юли, 2022
- Юни, 2022
- Май, 2022
- Април, 2022
- Декември, 2021
- Ноември, 2021
- Август, 2021
- Април, 2021
- Февруари, 2021
- Януари, 2021
- Декември, 2020
- Ноември, 2020
- Септември, 2020
- Август, 2020
- Юни, 2020
- Май, 2020
- Април, 2020
- Март, 2020
- Септември, 2019
- Юни, 2018
- Февруари, 2018
- Декември, 2017
- Ноември, 2017
- Октомври, 2017
- Септември, 2017
- Август, 2017
- Юли, 2017
- Юни, 2017
- Април, 2017
- Март, 2017
- Февруари, 2017
- Януари, 2017
- Декември, 2016
- Ноември, 2016

Google+ Powered by Joomla!. Designed by: Joomla TemplateValid XHTML and CSS.





