Откривател на тайната на зеления глобус
(Discoverer of the secret of the green globe)
Розалия Димкова, учител по биология и здравно образование, е автор и координатор от българска страна на първия проект на СОУ „Вела Благоева” за участие в Училищно партньорство по секторна програма „Коменски” на Програмата „Учене през целия живот” на Европейската комисия.
Подаденото проектно предложение на тема „Откривател на тайната на зеления глобус ”(Discoverer of the secret of the greenglobe), което беше на първо място в списъка на резервите за тазгодишната селекция за многостранни проекти, e официално одобрено. Финансовата подкрепа, която се отпуска за реализиране на дейностите по проекта от Центъра за развитие на човешките ресурси - българската национална агенция по програма "Учене през целия живот", е в размер на 20 000 евро. Това ще даде възможност да бъдат осъществени 24 мобилности на ученици и учители. Училищното партньорство включва седем европейски училища от Полша, Великобритания, Турция, Гърция, Италия, Португалия и България и ще продължи две години.
Младите хора ще бъдат в ролята на изследователи, откриватели и детективи, които заедно ще разкриват тайните на живота – тайната на водата, организмите, ландшафта. Изпълнявайки задачите те ще се забавляват и играят, като едновременно с това ще използват новите информационни технологии и ще подобряват езиковите си умения. Целевата група на учениците, които ще се включат в дейностите и пътуванията до партньорските училища в Европа е от прогимнациалния етап на училището – пети, шести и седми клас. Резултатите ще бъдат публикувани в голяма книга на природата като уебсайт.
Главната цел на проекта е младежите да развият сензитивност към екологичните проблеми, отговорност и уважение към природните богатства на всички европейски страни, да развият умения да проучват и анализират компонентите на околната среда. Заедно ще празнуват деня на Земята, Световния ден на околната среда и Деня на водата. Ще развиват своята креативност чрез използване на природни материали. Ще създадат зелени оазиси във всяко училище. Основните методи на работа ще бъдат активното учене, методи базирани на наблюдение и методи базирани на действие – изследване конструиране, моделиране. Младите хора от СОУ "Вела Благоева" имат богат опит и традиции в областта на екологичното образование и здравословния и природосъобразен начин на живот, а работата по проекта ще им осигури възможнст да го споделят със свои връстници от шест европейски държави.
МОЕ УЧИЛИЩЕ – МОЙ ИЗБОР
От октомври 2009 година в СОУ „Вела Благоева” стартира работата по проект „Мое училище – мой избор” в две направления: „Науката – лесна, интересна” и „Театър”.
60 деца на различна възраст имат възможност да развиват своите интереси в областта на науката и изкуството, което ще им помогне да превърнат учебния процес в удоволствие, а училището – в желана територия.
Дейностите в групите ще осмислят свободното време на младите хора и ще допринесат за тяхното личностно развитие. Програмата предвижда и организиран отдих – зимен и летен - за най атрактивните и активни участници, които ще имат възможност да споделят своите идеи с връстниците си от партниращите училища.
Проектът е по програма „Да направим училището привлекателно за младите хора” и е разработен от Община Велико Търново. Финансирането е по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
Координатор за СОУ „Вела Благоева” и ръководител на една от групите от направление „Науката – лесна, интересна” е Розалия Димкова, учител по биология и здравно образование. Милена Трендафилова, начален учител, ръководи втората група от същото направление, а Маргарита Воденичарова, учител по руски език – групата, която се обучава в направление «Театър».
ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ ПО МАТЕМАТИКА И БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
В началото на учебната 2009/2010 г. беше одобрен проект на нашето училище по Национална програма „С грижа за всеки ученик” - Модул „Осигуряване на допълнително обучение на учениците за повишаване на нивото на постиженията им по общообразователна подготовка”.
Съгласно условията бяха сформирани две групи по математика с ученици от шести и седми клас с ръководители Кунка Геневска и Пенка Ангелова и една група по български език и литература с ученици от седми клас с ръководител Катя Бакалова. Обучението е в рамките на 100 учебни часа за всяка една от групите през цялата учебна година.
Целите на проекта са свързани преди всичко с повишаване на мотивацията за учене на учениците, с провокиране на интереса им към математиката и към българския език и литературата. Малкият брой на учениците в група предполага да се работи индивидуално с тях и да се използват конкретните им умения и интереси. В тази връзка са предвидени часове, в които преобладават упражнения със състезателен, игрови и занимателен характер. На учениците ще се предостави възможност да търсят информация в интернет, да правят презентации, постери и др.
Успешното реализиране на проекта може да доведе до бъдещо разширяване на обема му с цел дългосрочната му устойчивост.
БЕЗ ЗВЪНЕЦ
В началото на учебна 2009/2010 година участвахме в процедура за одобрение на проектни предложения, финансирани от Европейски социален фонд и Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси 2007-2013г." за участие в дейности по проект ", Компонент 1."Подкрепа за деца,изоставащи от учебния материал".
Бяха одобрени всички предложени от нас шест групи за допълнителна работа с ученици от начален етап – от втори до четвърти клас. Проектът се изпълнява под ръководството на началните учители, които работят два пъти седмично с групите. Координатор на проекта е Зорница Маринова, а ръководители на групите са Таня Енева, Румяна Пеева, Десислава Дянкова, Радка Пенева, Пенка Иванова и Ренета Филипова.